Zlatý groš pre šťastie - malý pekný darček.

Zlatý groš pre šťastie

4,45 €

Stredoveká minca pre šťastie vyrazená podľa historického groša kráľa Karola Róberta, ktorý sa zaslúžil o rozvoj a blahobyt banských miest na území Slovenska. Talizman bohatstva a prosperity.

Vypredané

Zlatý groš kráľa Karola Róberta prináša šťastie a bohatstvo. Viete o tom, že zlaté groše prinášajú šťastie? Neváhajte a zakúpte si u nás naraz viac grošov. Zabudnite na čínske mince feng-šuej. tento groš je replikou pravých mincí, ktoré sa razili na území Slovenska. Slúži ako talizman pre ekonomickú prosperitu a úspech. V dnešnej dobe sa tieto mince používajú aj na svadobných hostinách. Ženích a nevesta ich rozhadzujú medzi hostí. Novomanželom prinesie hojnosť a bohatstvo. Medzi detskými návštevníkmi svadby sa rozhadzujú čokoládové dukáty. Avšak toto je poctivá vyrazená kovová minca podľa originálnej historickej predlohy. Návštevníci si ju po svadbe odnášajú ako suvenír a pamiatku. Poslúži aj ako nenáročný darček k meninám alebo narodeniny.

Kto bol kráľ Karol Róbert? Po smrti uhorského kráľa Ondreja III. nastalo na našom území po roku 1301 dlhé obdobie anarchie. Územie dnešného Slovenska sa dostala pod moc mocného magnáta rumunskej národnosti - Matúša Čáka Trenčianskeho. Učebnice dejepisu z čias socializmu ho ospevujú. Dnešní historici však vedia, že bol anarchista. Vypaľoval a raboval kláštory, ničil kostoly a objednával si vraždy pre udržanie strachu a moci.

Tomu všetkému urobil koniec nový korunovaný kráľ Karol Róbert z Anjou. Územie Slovenska pod jeho vedením zažívalo svoj zlatý vek, ktorý trval približne 100 rokov. Rozvoj bol neuveriteľný. Zaslúžil sa o rozkvet priemyslu v slovenských banských mestách. Zaviedol novú zlatú menu - kremnické zlaté dukáty a groše, ktoré sa používali po celej Európe. Bola to najrešpektovanejšia vtedajšia mena. Zrušil mýtne poplatky pre kupcov a cez Slovensko začali viesť všetky stredoveké obchodné cesty. Viedeň zúrila.

Zaviedol nové dekréty - v mestách sa musel striedať nemecký alebo maďarský richtár so slovenským richtárom. Zaviedol dane, ktoré spravodlivo investoval do rozvoja miest a hradov na Slovensku. Staval hradby a nové kostoly. Rekonštruoval staré kláštory a cirkevné objekty, ktoré vypálil Matúš Čák Trenčiansky. Založil prvú rytiersku školu. Snažil sa o mier a so susednými kráľovstvami (poľské a české) podpísal listiny o vzájomnej pomoci. Kráľ Karol Róbert usporiadal sumit troch kráľov vo Višegrade, ktorý sa stal inšpiráciou pre súčasnú višegrádsku štvorku V4. Zaviedol dekrét, ktorým mohol odobrať alebo darovať hrad podľa toho ako sa miestny zemepán angažoval pre rozvoj mesta a akú životnú úroveň dosahovali jeho poddaní. Nech aj Vám minca prinesie toľko prosperity a bohatstva, ktoré vtedy zavialo do našich končín.

Tento slovenský talizman prináša:

  • finančné šťastie
  • prosperitu
  • blahobyt a hojnosť
  • úspech v podnikaní
  • priemer: 27 mm
  • hmotnosť: 10 g
  • materiál: mosadz
  • vyrobené na Slovensku

Odporúčame: